2017-2018 სასწ.წ
ღია გაკვეთილის
გეგმა
გაკვეთილის თემა –
კომპიუტერის აგებულება, ინფორმაციის
დამუშავება.
მასწავლებლის
სახელი და გვარი : ნატო გუდავაძე
საგანი - ინფორმაციულ საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები
სწავლების საფეხური/კლასი:
დაწყებითი საფეხური/მეხუთე კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა - 18;
განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლე კლასში: 0
გაკვეთილის მიზანი: ისტ საშუალებების ეფექტიანად და უსაფრთხოდ გამოყენება.
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგი/ ეროვნული სასწავლო
გეგმით მისაღწევი შედეგები/სტანდარტი:
ის ტექნ. V. 6.მოსწავლე აცნობიერებს ზოგიერთი ისტ საშუალების დანიშნულებას;
გაიაზრებს კლავიატურაზე კლავიშების განლაგებას, მათ ფუნქციებს და ეფექტიანად იყენებს კლავიატურას;
აცნობიერებს, უსაფრთხოდ და სწორად იყენებს ინფორმაციის შესანახ საშუალებებს და მათი მიერთების ან/და ჩადების ადგილებს;ეფექტიანად იყენებს თაგვს (მაგალითად: თაგვის კურსორის გადაადგილება სასურველ ადგილას, ობიექტის გადათრევა თაგვის საშუალებით, დაწკაპუნება და ორმაგი დაწკაპუნება);
ამოიცნობს ისტ საშუალებების კომპონენტებს და გაიაზრებს მათ დანიშნულებას (მაგალითად: კლავიატურა, მონიტორი, ეკრანი, თაგვი);
აცნობიერებს ტექნიკურ მოწყობილობასა და პროგრამულ უზრუნველყოფას შორის განსხვავებას;
შეფასება - მოსწავლეთა ნამუშევრები შეფასდება წინასწარ შემუშავებული რუბრიკის საშუალებით. რუბრიკის კომპონენტებია: 1. ინფორმაციის ცნება 2. კომპიუტერის ძირითადი მოწყობილობები 3.არაძირითადი მოწყობილობები 4. კომპიუტერის მოწყობილობების დანიშნულება.
რესურსები - 6 კომპიუტერი,
პროექტორი, საპრეზენტაციო ფაილი. ფურცლები,
მარკერები, სახელმძღვანელო-ინფორმაციული და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები-ავტორი: ნინო
ჯამასპიშვილი.
გაკვეთილის ხანგრძლივობა – 45 წთ.
#
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
თითოეული აქტივობის ბოლოს მისაღწევი
შედეგი
|
დრო
(წთ)
|
საორგანიზაციო
საკითხები
|
მთელ კლასთან
|
2 წთ
|
||||
მასწავლებელი
შეკითხვებით ამოწმებს განვლილ მასალას.
აქტივობა 1
·
მოსწავლეები ეცნობიან გაკვეთილის მიზანს, შეფასების
კრიტერიუმებს.
აქტივობის
აღწერა:
·
ვამოწმებ
დასწრებას.
·
შევახსენებ გაკვეთილის თემას;
|
გონებრივი იერიში
მასწავლებლის
მიერ შექმნილი რესურსით
|
მთელ კლასთან
|
კომპიუტერი, პროექტორი
|
მოსწავლეებს შეუძლიათ
ყურადღების მობილიზება და წინა გაკვეთილზე შესწავლილი მასალის გახსენება.
|
5წთ
|
|
2
|
აქტივობა
2
აქტივობის
კლასს ვყოფ 4 ჯგუფად. ჯგუფების დაყოფა ხდება შემთხვევითობის პრინციპით: 10-10 სტიკერზე ვწერ ერთიანს, ორიანს, სამიანს და ოთხიანს. (აქედან თითოეულიდან თითოს ახატია ვარსკვლავი), ვყრი ყუთში და თითოეული მოსწავლე იღებს სტიკერს. ვთხოვ მოსწავლეებს ვისაც შეხვდათ ერთანირი ბარათები დაჯგუფდნენ ერთად (ერთიანები ერთ ჯგუფში, 2-იანები მეორე ჯგუფში, 3-იანები - მესამე ჯგუფში და 4-იანები მეოთხე ჯგუფში)
·
ამის შემდეგ მაგიდაზე ვალაგებ 4 ფურცელს, თითოეულ ფურცელზე წერია ინფორმაცია კომპიუტერის მოწყობილობების შესახებ; მოწყობილობების დანიშნულების შესახებ; ინფორმაციის ცნების შესახებ; ინფორმაციის კომპიუტერში წარმოდგენის შესახებ.
|
ჯგუფური;
|
ფერადი
ფურცლები
ფერადი
მარკერები;
|
12
წთ
|
||
3
|
აქტივობა 3 B ფაზა
(შინაარსის
რეალიზება)-22
წთ
ვთხოვ თითოეული ჯგუფიდან იმ მოსწავლეს, ვისაც შეხვდა ვარსკვლავიანი სტიკერი, გამოვიდეს და ისაუბროს მითითებულ საკითხზე და ა. შ. ჯგუფებიდან მოსწავლეები საუბრობენ და შესაბამისად ვახდენ ამ ყველაფრის დემონსტრირებას.
·
|
დემონსტრირების
მეთოდი
|
ჯგუფური
|
დიდი
ზომის თაბახის ფურცლები (ფლიქჩარტები);
ფერადი
მარკერები;
ფერადი სამაგრეები.
|
15
წთ
|
|
4
|
§
აქტივობა 4
§
C ფაზა-
§ (გამთლიანება)-
ვახდენ დავალების შეჯამებას, ვაწყობ დებრიფინგს: რა ვისწავლეთ, რაში გამოგვადგება ეს კომპეტენციები და ვაფასებ მოსწავლეებს. მოსწავლეები პერსონალურად პასუხობენ დასმულ შეკითხვებს: როგორ განმარტავთ, რას არის ინფორმაცია? როგორ ამუშავებს ინფორმაციას კომპიუტერი? რა სახით წარმოიდგინება ინფორმაცია კომპიუტერში? პროექტორზე ვუჩვენებ სურათებს და ვთხოვ ამოიცნონ კომპიუტერის ძირითდი და არაძირითადი მოწყობილობები.
|
დემონსტრირების
მეთოდი
|
საერთო
საკლასო
|
ელექტრონული
პრეზენტაცია;
პროექტორი;
კომპიუტერი;
|
6
წთ.
|
|
მოსწავლეთა მოსაზრების
მოსმენის შემდეგ ყურადღებას ვამახვილებ შეფასების კრიტერიუმებზე. ინდივიდუალურად ვურიგებ
თვითშეფასების რუბრიკას. მოსწავლეები ავსებენ მას. მოსწავლეებთან ერთად განვიხილავ რა იყო მათთვის გასაგები/გაუგებარი და ვაკეთებ განმავითარებელ შეფასებას
|
განმავითარებელი
და განმსაზღვრელი შეფასება
|
მთელ კლასთან
და ინდივიდუალურად
|
თვითშეფასების
რუბრიკა
|
მოსწავლეები შეძლებენ
საკუთარი თავის შეფასებას კრიტერიუმებზე დაყრდნობით.
|
5წთ
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლე ამოიცნობს ისტ საშუალებების კომპონენტებს და გაიაზრებს მათ დანიშნულებას
აცნობიერებს ტექნიკურ მოწყობილობასა და პროგრამულ უზრუნველყოფას შორის განსხვავებას;აცნობიერებს კომპიუტერის ძირითადი და არაძირითად მოწყობილობებს
მოსწავლეთა ნამუშევრები შეფასდება წინასწარ შემუშავებული რუბრიკის საშუალებით. რუბრიკის კომპონენტებია:
1. ინფორმაციის ცნება
2. კომპიუტერის ძირითადი მოწყობილობები
3.არაძირითადი მოწყობილობები
4. კომპიუტერის მოწყობილობების დანიშნულება
ხელმოწერა: ნ. გუდავაძე
თარიღი:
დანართი 1
შეფასების სქემა
|
|||||
კრიტერიუმები
|
1-2 ქულა
|
3-5 ქულა
|
6-8 ქულა
|
9-10 ქულა
|
|
ინფორმაციის ცნება
|
ვერ აყალიბებს ინფორმაციის ცნებას
|
უჭირს ინფორმაციის ცნების განმარტება
|
განმარტავს ინფორმაციის ცნებას
|
სრულად განმარტავს ინფორმაციის ცნებას
|
|
ინფორმაციის წარმოდგენა კომპიუტერში
|
ვერ პასუხობს
|
უჭირს პასუხის გაცემა
|
ხსნის მოკლედ
|
სწორად ხსნის და ასაბუთებს
|
|
კომპიუტერის დანიშნულება, აგებულება
|
არ იცის
|
პასუხობს დახმარებით
|
განმარტავს, მაგრამ არასრულყოფილად
|
კარგად განმარტავს კომპიუტერის მოწყობილობების დანიშნულებას
|
|
არაძირითადი მოწყობილობები
|
არ იცის
|
ნაწილობრივ ასახელებს არაძირითად მოწყობილობებს
|
ასახელებს არაძირითად მოწყობილობებს
|
ასახელებს და განმარტავს თითოეულ მოწყობილობას
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий